Президент Азербайджану та прем’єр Вірменії провели переговори про статус Нагірного Карабаху

На зустрічі також були президент Франції Еммануель Макрон, канцлер Німеччини Олаф Шольц і голова Європейської ради Шарль Мішель. Зустріч відбулася у Кишиневі (Молдова).

Як сказано в повідомленні, в У ході переговорів сторони обговорили питання, пов’язані із розблокуванням регіональної транспортної та економічної інфраструктури, демілітаризацією та безпекою кордонів між двома країнами, а також угоду про врегулювання відносин між Вірменією та Азербайджаном.

Після переговорів Пашинян заявив, що вважає зустріч корисною, пише вірменська редакція Радіо Свобода. Водночас він зазначив, що домовленості поки що “дуже попередні”. За словами прем’єра Вірменії, сторони наголосили, що не заперечують проти того, щоб за основу для подальших робіт з демаркації кордону між Вірменією та Азербайджаном було взято карти 1975 року.

Це означає ще один крок до підтвердження територіальної цілісності 29,8 тис. км. [Армении] та територіальної цілісності 86,6 тис. км² [Азербайджана]”, – наголосив прем’єр-міністр.

Як йдеться у заяві прес-служби французького президента, європейські лідери закликали Вірменію та Азербайджан дотримуватися всіх взятих на себе зобов’язань, зокрема якнайшвидше звільнити військовополонених. Також вони наголосили на важливості місії спостерігачів Євросоюзу “на благо Вірменії” та наголосили на важливості впровадження “гарантій прав і безпеки вірмен Нагірного Карабаху”.

Крім того, Макрон закликав сторони відмовитися від будь-якої ворожої риторики та продовжувати зусилля щодо відновлення миру “на благо всього населення регіону”.

Зустріч також прокоментував Шольц у Twitter. Він написав: “Зустрічатися, як європейці, – добре”.


Скріншот: Bundeskanzler Olaf Scholz / Twitter

Скріншот: Bundeskanzler Olaf Scholz / Twitter


Голова Європейської ради повідомив у Twitter, що сторони продовжать переговори 21 липня у Брюсселі (Бельгія).


Скріншот: Charles Michel / Twitter

Скріншот: Charles Michel / Twitter

контекст:

1991 року Нагірний Карабах за підтримки Вірменії оголосив про незалежність від Азербайджану. Це призвело до бойових дій, що тривали до 1994 року. Збройний конфлікт завершився підписанням Бішкецького протоколу про перемир’я та припинення вогню, але періодично між сторонами виникають збройні сутички. Нагірний Карабах на міжнародному рівні визнано частиною Азербайджану.

27 вересня 2020 року в Нагірному Карабаху спалахнув наймасштабніший за останні роки військовий конфлікт, який тривав півтора місяці. Сторони використовували танки, важку артилерію та авіацію. У ході конфлікту, як зазначило Radio Free Europe/Radio Liberty, загинуло близько 7 тис. осіб.

У ніч проти 10 листопада представники Вірменії, Азербайджану та Росії (як посередника) підписали заяву про припинення війни в Карабаху. Згідно з домовленостями, вздовж лінії зіткнення в Нагірному Карабаху розмістилися 1960 російських миротворців. Азербайджан отримав право зайняти три райони – Кельбаджарський, Агдамський та Лачинський.

Пашинян говорив, що це рішення було для нього дуже важким, але безальтернативним. Алієв стверджував, що Пашиняна “змусили” підписати документ, “максимально вигідний” для Баку.

На початку травня 2023 року у США відбулися мирні переговори глав МЗС Азербайджану та Вірменії. Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що країни досягли “суттєвого прогресу” на шляху до нормалізації відносин і що угода між ними “в межах досяжності”. Спікер Кремля Дмитро Пєсков, коментуючи переговори, заявив, що будь-яка допомога щодо врегулювання конфлікту “вітається”, але рішення можливе лише на основі “абсолютно безальтернативних” документів 2020 року, підписаних разом із Росією.

25 травня 2023 року під час засідання вищої Євразійської економічної ради у Москві Пашинян заявив, що Вірменія та Азербайджан домовилися про взаємне визнання територіальної цілісності.

Previous post Директор ЦРУ Бернс таємно відвідав Китай, вів переговори з китайськими розвідниками – FT – новини України, Політика
Next post Внаслідок численних обстрілів росіянами Сумщини загинула людина