У Литві мають намір допомогти Україні повернути військовозобов'язаних чоловіків, але обіцяють, що “збирати та відвозити” не будуть

24 квітня міністр оборони Польщі Владислав Косиняк-Камиш заявив, що його країна готова допомогти Україні повернути чоловіків призовного віку. На думку Кащюнаса, Литва також має допомогти Україні в цьому питанні, але поки що не розглядає конкретних заходів і стежить за тим, які рішення ухвалить Польща.

“Напрямок правильний… У які заходи це перетворюється, напевно, поки що важко сказати. Мабуть, про це потрібно буде говорити конкретно. Ніхто, звичайно, не буде їх збирати і відвозити в Україну – цього не буде”, – сказав міністр.

Він озвучив ймовірні рішення: обмежити військовозобов'язаних українців, які живуть у Литві, у соціальних виплатах, дозволах на роботу, документах.

“Це варіанти, як я чую, і від польської сторони. Отже, давайте почекаємо і подивимося, який варіант вони запропонують, можливо, він підійде і для Литви”, – підсумував Кащюнас.

Точну кількість українців призовного віку в Литві, за його словами, поки що визначити складно.

Контекст

У листопаді 2023 року австрійське видання Exxpress писало з посиланням на дані Євростату, що з початку повномасштабної агресії РФ до Європи виїхало 650 тисяч українських чоловіків. призовного віку. При цьому не повідомлялося, скільки серед них батьків трьох і більше дітей чи осіб, які мають інвалідність І-ІІ груп, чи людей, які мають інші законні підстави для виїзду в умовах воєнного стану. Також невідомо, яку частку з цього числа складають чоловіки призовного віку, які виїжджали з окупованих територій через країну-агресор РФ.

Видання DT.UA 23 квітня 2024 року з посиланням на лист за підписом першого заступника міністра закордонних справ Андрія Сибіги повідомило, що МЗС наказало керівникам усіх дипломатичних установ України тимчасово зупинити всі консульські дії для громадян України призовного віку.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба підтвердив паузу у наданні консульських послуг військовозобов'язаним чоловікам та заявив, що “перебування за кордоном не звільняє від обов'язків перед Батьківщиною”.

У МЗС уточнили, що консульські послуги відновлять для всіх з 18 травня – з урахуванням нових вимог, що випливають із положень закону про мобілізацію, який того дня набуде чинності. Документ передбачає, що для доступу до консульських послуг у повному обсязі громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років мають оновити дані військового обліку. Механізм, як це зробити з-за кордону, зараз опрацьовують держоргани.

Також 23 квітня Кабмін України заборонив пересилати паспорти військовозобов'язаним чоловікам за кордон.

Previous post У знаменитого вітряка Мулен Руж в Парижі обвалилися лопаті
Next post Людмила Марченко — ефективність роботи, декларації, чим запам’яталась окрім хабаря